
- This event has passed.
Projekt “Sztuka bez granic” – Tworzymy Przestrzeń dla Wspólnej Sztuki i Inspiracji
25 września, 2024 @ 08:00 - 27 listopada, 2024 @ 17:00

Zapraszamy do udziału w unikalnym projekcie, którego celem jest spotkanie, wzajemna inspiracja i wymiana doświadczeń między artystami, pedagogami teatru, tancerzami, osobami pracującymi z grupami oraz amatorami. Naszym pragnieniem jest integrowanie społeczności przez sztukę oraz ukazywanie nowych jakości w teatrze społecznie zaangażowanym, dzięki wspólnemu udziałowi w warsztatach prowadzonych przez artystów tworzących z niepełnosprawnościami.
W ramach projektu “Sztuka bez granic” zorganizujemy cztery cykle warsztatów, pokazy spektakli oraz wspólny panel dyskusyjny, który zwieńczymy publikacją ogólnodostępnego ebooka. Każdy cykl skupi się na pracy z grupą działającą w obrębie konkretnej niepełnosprawności, jej postrzegania w społeczeństwie, a także na wypracowanych metodach teatralnej pracy. Uczestnicy będą mieli wyjątkową możliwość współuczestniczenia w warsztatach z grupami teatralnymi, które stworzyły własne, unikatowe techniki i ćwiczenia. W ten sposób osoby z niepełnosprawnościami będą miały szansę pełnić rolę ekspertów i samorzeczników, prowadząc dyskusję o dostępności w kulturze i sztuce.
“Sztuka bez granic” to projekt, który nie tylko edukuje i promuje wykorzystanie narzędzi teatralnych w terapii, ale również dostrzega i podkreśla potencjał oraz unikatowość sztuki tworzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Naszym strategicznym celem jest podnoszenie kwalifikacji i doskonalenie kompetencji osób prowadzących grupy zajęciowe oraz artystów, co bezpośrednio przyczynia się do ułatwienia dostępu do kultury oraz integracji społecznej.
Realizując ten projekt, dążymy do osiągnięcia realnych, systemowych i długofalowych efektów w niwelowaniu barier w dostępie do kultury, zarówno w wymiarze społeczno-mentalnym, jak i kompetencyjnym. Tworzymy warunki sprzyjające włączaniu i współdziałaniu przedstawicieli różnych grup społecznych w życie kulturalne, budujemy kompetencje odbiorców kultury i wspieramy dostępność sztuki dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Dołącz do nas i twórzmy razem sztukę bez granic!
NABÓR DO PROJEKTU:
do -23.09 – Warsztaty z Teatrem Tańca Smile
do -07.10 – Warsztaty z Olsztyńskim Teatrem Głuchych i Sarą Kozłowską
do -05.11 – Warsztaty z Autism Team i Teatrem CHOREA
do -14.11 – Warsztaty Vidomi
do- 05.12- konferencja w ramach projektu “Sztuka bez granic”- finał projektu
Udział w projekcie jest bezpłatny, obowiązują zapisy na warsztaty. Ilość miejsc jest ograniczona!
HARMONORGAM
I cykl – Teatr Tańca Smile
25.09- warsztaty prow. Adam Kuza godz.16:00-19:00, sala balkonowa AOIA
26.09- warsztaty prow. Katarzyna Regulska godz. 16:00-19:00, sala balkonowa AOIA
27.09- spektakl Teatru Smile “Smile o miłości”+ rozmowa po spektaklu
link do informacji o spektaklu: https://www.facebook.com/
II cykl – Sara Kozłowska & Olsztyński Teatr Głuchych
10.10- warsztaty z Sarą Kozłowską
11.10- warsztaty z Sarą Kozłowską
12.10- warsztaty z artystami “Olsztyńskiego Teatru Głuchych” godz.11-14
spektakl “Moje ręce krzyczą” 18:00 + rozmowa po spektaklu
link do informacji o spektaklu: https://teatrwegajty.eu/moje-
III cykl- Autism Team & Teatr CHOREA
7.11- warsztaty Fundacja AT i Klub Świadomej Młodzieży w AOIA
8.11- warsztaty Teatr Chorea z udziałem młodych artystów KŚM w AOIA
9.11- Spektakl “Inny Pies/ Inny Kot” w Fabryce Sztuki w Łodzi + rozmowa po spektaklu
info o spektaklu: https://www.chorea.com.pl/pl/
IV cykl- Vidomi
15.11- „Przestrzenie wspólne. Współtworzenie z osobami z niepełnosprawnością wzroku.”
godz. 16:00-19:00 sala balkonowa AOIA
Katarzyna Peplińska- Pietrzak
Przestrzenie wspólne. Współtworzenie z osobami z niepełnosprawnością wzroku. Podczas warsztatów porozmawiamy o współpracy i współtworzeniu teatru z osobami z niepełnosprawnością wzroku. Poznacie praktyczne wskazówki, które ułatwią Wam budowanie dostępnych, przyjaznych środowisk twórczych. Poznacie i przećwiczycie w praktyce zasady asystowania osobom niewidomym. Spróbujecie swoich sił w audiodeskrypcji. Dowiecie się, o czym warto pamiętać podczas prowadzenia zajęć włączających osoby z niepełnosprawnością wzroku. Porozmawiamy o otwieraniu naszych zespołów. Zastanowimy się, jak wykorzystać szanse i sprostać wyzwaniom, by w pełni
odkryć potencjał różnorodności. Zaproszę Was do wymiany doświadczeń oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań, dzięki którym sztuka może stać się bardziej otwarta.
16.11- warsztaty z ekipą spektaklu Vidomi
godz.12:00-15:00 (sala balkonowa) AOIA
Metoda zbudowana wokół spektaklu “Vidomi” „VIDOMI” to próba odpowiedzi na pytanie czym jest i nie jest widzenie? Czy uświadamiamy sobie znaczenie zmysłu wzroku? Poprzez konfrontację osób słabowidzących/niewidomych oraz osób widzących, próbujemy wypracować alternatywne techniki pracy, przekraczając fizyczne ograniczenia. Posługując się synergią bodźców – słowem, dźwiękiem, dotykiem, ruchem – stwarzamy własny język komunikacji. Uczymy się widzieć całym ciałem. Odkrywamy świat oparty na innym widzeniu, widzeniu, które nie musi być ograniczone ani fizyczną ślepotą, ani „ślepotą” umysłu, czy stereotypową oceną. Taka praca w teatrze pozwala przekraczać bariery jakie stawia nam społeczeństwo w życiu codziennym. Teatr staje się medium, w którym różnice między nami stają się narzędziem do wspólnego kreowania rzeczywistości. Dysfunkcja wzroku nie musi oznaczać życia w „ciemności”. A jaki jest twój punkt widzenia?
Projekt “Vidomi” był realizowany w ramach projektu “Art-Impulsy” z
programu “Młodzi niepełnosprawni – sprawni z PZU” oraz stypendium
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Janusza Adama
Biedrzyckiego.
V cykl finałowy
7.12 Konferencja SZTUKA BEZ GRANIC- 14-16 (sala balkonowa)
spektakl DISABILITY 18:00 + rozmowa (scena)
info o spektaklu: https://www.facebook.com/
https://poranny.pl/nasz-
i na deser
8.12 Spektakl “Ciepłe i Puchate Teatru Smile” godz. 18:00
info o spektaklu: https://www.facebook.com/
______________________________
ZAPISY:
ul. Zachodnia 54/56, Łódź 90-403
42 633 26 41
tel. pn./pt. 8:00-16:00
sekretariat@aoia.pl
Warsztaty przeznaczone są dla osób zainteresowanych pracą z zakresu teatru, tańca, inkluzywności oraz teatro-terapii. Chcących zwiększyć świadomość dotycząca twórczości i metod pracy osób z niepełnosprawnościami, poszerzyć wiedzę na temat dostępności w kulturze i sposobów jej zapewniania oraz chcących spotkać we wspólnym doświadczeniu.
Uczestnicy warsztatów po ich zakończeniu otrzymają certyfikaty udziału w projekcie.